10 Şubat 2016 - Yüzleşmek

yapamayacağınız bir şeyi yapmak yada korkularınızın karşısında, kendinize acı çektire çektire durmak zorunda kaldığınız bir an oldu mu?

birine ölüm haberi verdiniz mi mesela, yada aldatıldığını söyleyebildiniz mi yüzüne? hiç başka birisinin acısıyla yüzleşmek zorunda kaldığınız oldu mu?

biraz daha vahimleştireyim durumu. siz hiç ölen yakınınızın yüzüne bakıp ölüm gerçeği ile yüzleştiniz mi? veyahut hiç istemediğiniz halde yapmak zorunda olduğunuz birşeyin acısıyla?

hepsi birbirinden zor şeyler ama hepsi de insana mahsus. başımıza geldiler yada illa gelecekler. eninde sonunda yüzleşeceğiz yani. nasıl olacak bilemiyorum ama olduğunu gördüm. devamında yaşanabiliyor da.

yüzleşmek sadece gerçeğin karşısında durabilmekten ibaret değil. veda ederek ayrılıkla yüzleşebileceğiniz gibi, veda etmeyerek de ayrılıkla yüzleşmiş olursunuz. hatta ikincisi yüreğinizdeki yükü paylaşmadığınız için daha ağırdır, herkesin elinden gelmez. sevdiğiniz insandan vazgeçip geçemediğinizi anlamak için yüzüne bakamamak ayrılıkla yüzleşmediğiniz anlamına gelmez, ayrılığın zorluğuyla yüzleşmediğiniz anlamına gelir. öleceğini bile bile yaşamak da ölümle yüzleşmek değil midir?

hatta gün gelir yüzleşememek yüzleşmenin tam kendisi olur. yüzleşirken bundan vazgeçebileceğiniz, kıyamayacağınız şeyle yüzleşmemek artık onla yüzleşmek sayılmaz mıdır?

her ne olursa olsun zordur yüzleşmek. hayat karşısında alınan bir zafer, zihnin antresine yerleşip bir daha asla silinmeyecek kırık bir kupadır.

ben bugün zaferistim, beni acılarımla belkide pişmanlıklarımla başbaşa bırakın...

Play