08 Ocak 2016 - Tapu Dairelerindeki Özel Yetki Fetişizmi

biliyorsunuz tapu daireleri vekaletle işlem yapmaya hatta bilgi almaya çalışan her avukatın kabusu durumunda. gerçi bankalarda da durum pek farklı değil ama o da başka bir yazının konusu olsun.

elinizde vekaletiniz, bütün evraklarınızı hazırlamış bir şekilde tapuya gider sıranızı beklersiniz. sıranız geldikten sonra görevli memur vekaleti baştan sona süzer ve"cık... bunla bu işlemi yapamazsınız..." der. alır vekaleti ve o işlemi tesis etmek için gerekli yetkiyi satırlarca süren ve yüzlerce virgülle ayrılmış cümleler içerisinde hızlı bir şekilde aramaya koyulursunuz. sonra "...tüm devlet dairelerinde... ... her türlü işlemi... ...yapmaya yetkilidir..." kelimelerini sağdan soldan toplar, sesinizle vurgulayarak kpssden 70 alabilmiş memura yetkinizin aslında varolduğunu göstermeye/anlatmaya çalışırsınız. nafile...

memurumuz usulen göz ucuyla bakar ama "bu yetmez. x işlemini yapmak için yazması gerekirdi" der ve yine vekaleti size uzatır. ona vekaletin her kurum için ayrı ayrı yetki verilmek suretiyle düzenlenmesi halinde 20 sayfadan oluşan kazuistik bir vekaletin ortaya çıkabileceğini anlatmaya çalışırsınız. Alacağınız cevap ise şu olur: "kazuistik mazuistik anlamam ben" Dedim ya kpss zeka ölçmüyor ne yazık ki.

sen tut 4 yıl boyunca ağırlığu 100 kilolara yaklaşan kitap oku, 1000lerce satırı hatta dipnotu gözlerini parçalarcasına oku, o kadar kanun maddesi ezberle; kafası çalışmayan aşşağılık bir adam bütün işine mani olsun. işte beni delirten nokta bu tam olarak.

ne mi yapıyorum? oturdum hiç üşenmeden tapu kanunu ve tapu sicil tüzüğünü okudum. medeni kanunun da 1000'li maddelerine bir göz gezdirdim. hakkım neymiş, ne için özel yetki gerekirmiş hepsini yaladım yuttum. belki başka bir yazıyla onu da paylaşırım, bilemiyorum altan. şimdi tapuya her gidişimde olay çıksa da yıllardır içimde biriken enerjiyi yavaş yavaş çıkarsam diyorum. "yetki yok. bu işlem olmaz" dediklerinde "o zaman yazılı olarak başvurayım, siz de yazılı olarak reddedin diyorum. afallıyorlar, bir telaş sarıyor ki sanki basurları azıveriyor aniden. akabinde "müdür yardımcısıyla konuşun, müdürle konuşun" muhabbetleri başlıyor. 2 dakika önce sizi hiç siklemeyen adam, iyilik melaikesi kesiliyor bir anda.

yani sevgili meslektaşım, o vekalette satılacak taşınmaz ada ve parseline kadar yazsa, hiç gerekmediği halde "e mevkii yok bunda" diyecekler. iş yapsa da yapmasa da aynı parayı alacak memurdan inisiyatif beklemek saçma zaten. çözüm performans sisteminde güzelim.