07 Nisan 2016 - SQL Dosyası Nasıl Açılır?

bugünlerde bir çok meslektaşım bu sorunun cevabını aramakta. malumunuz 2009 yılına ait, 50 milyon seçmenin kimlik ve adres (mernis) bilgilerini içerir bir veritabanı sızdı yakın zamanda. hatta bir web sitesi bile açıldı. bu yazımda 7 gb boyutunda olan bu veri tabanını nasıl indireceğinizi veyahut web sitesinin adresini paylaşmayacağım. yeterli arama ile ikisini de bulmanız mümkün. ama eğer halihazırda veri tabanını indirdiyseniz bunu nasıl açıp kullanabileceğinizi anlatacam.

gelelim arama yapılırken dikkat edilmesi gerekenlere. öncelikle belirtmek isterim ki dosya kocaman. yapacağınız aramalar 3-10 dakika arasında sonuç vermekte. bu sebeple neyi nasıl arayacağınızı iyi belirlemeniz gerekiyor.

umarım anlattıklarım işiniz yarar, hadi kolay gelsin :)

not: yazının tamamında söz konusu araçların ve veritabanının indirilebileceği linkler verilmemiştir. aynı şekilde veritabanına nasıl erişilebileceğine dair herhangi bir bilgi de verilmemiştir. yazıda sadece veritabanı dosyalarının nasıl açılabileceği ve parametrelerin nasıl aranabileceği anlatılmıştır. bu sebeple tarafıma herhangi bir sorumluluk yüklenemeyeceğini en baştan belirtmek isterim. hatta benim yaptığımı yapıp, göz attıktan sonra veritabanı silmekte fayda var. aksi takdirde başınız ağrıyabilir, bilemedim:)