26 Ocak 2016 - Özel Üniversite Mezunu Avukat

bu yazı birçok kimseyi üzecek biliyorum ama birilerinin artık kral cıbıldak demesi gerektiğine inanıyorum. eğer özel üniversitede burslu okuyan biriyseniz bu yazının sizi kapsamadığını söylememe gerek yok herhalde.

hayatımda ilk defa özel üniversitede okuyan hukuk öğrencileriyle fakülte sıralarında tanıştım. pek çoğuyla görüşmesek de hepsi iyi insanlardı karakter olarak. ha sivri dilim yüzünden sevilmedim biliyorum, o ayrı. bu arkadaşlar yatay geçişle özel ünilerden bizim üniversiteye gelmişlerdi. biz zar zor 4 üzeriden 2 buçuk ortalama yapabilirken bu arkadaşların hiçbiri 3 buçuğun altında değildi. neredeyse en ineklerimizden bile daha iyi durumdaydılar.

haklarını yemeyeyim başarılı arkadaşlardı, yıl kaybetmeden mezun oldular. yani zekalarına ve çalışkanlıklarına diyecek birşey yok. zaten o zamanki adıyla öss ne yazık ki tam anlamıyla zekayı ölçen bir sınav değildi. sorun zaten bu kimselerin geri zekalı olup olmadıkları da değildi. sorun bu kimselerin hakketmediği sıralara sırf paraları var diye oturabilmeleriydi.

öss de bu arkadaşların puanlarını alanlar işletme ve iktisat okudular. çok büyük ihtimalle şu an işsizler veya eğitimini aldıkları bölümle alakasız bir işte çalışarak karınlarını doyurmaya çalışıyorlar. ama bu arkadaşlar sırf mali durumları iyiydi diye bizim alın terimizle, uykusuz gecelerle kazandığımız fakültelerde bizim sıra arkadaşlarımız oldular. tamam zeki ve çalışkanlardı, birçoğu belki de şu anda benden iyi avukattırlari diyecek bir sözüm yok buna. ancak o bulundukları mevkiilerde, o sıralarda hiç olmamalıydılar. işte bütün bu adaletsizlikleri daha hukuk fakültesi sıralarında yaşadım. bu yakınmalarım hep bundan.

sonra okul bitti, stajyer olduk. staj eğitim derslerinde yukarıda bahsettiğim profilin dışında özel üniversite mezunu hukukçularla tanışmış oldum. genellemeyeyim ama tanıştığım, vakit geçirdiğim birçok arkadaş henüz avukat olmaya hazır değildi. tamam ben de değildim, belkide hala değilim. ama benimkinin bilgi eksikliğinden kaynaklanmadığını ben de beni tanıyanlar da, birlikte çalıştıklarım da rahatlıkla söyleyebilir emin olun. bu arkadaşlar stajın hemen akabinde hukuk okumalarını sağlayan paralarla hemencecik ofislerini açtılar. evlerini, arabalarını aldılar, hatta evlendiler. biz ise iş aradık, zor şartlar altında çalıştık, çalışmaya da devam ediyoruz. hem de biz emeğimizle bir yerlere geldiğimiz halde. ne kadar garip öyle değil mi?

ofisinizi açtığınızda da durum değişmiyor ne yazık ki. siz daha yolun başındayken aynı kimseler, ultra lüks arabalarla, ultra lüks ofislerde müvekkilleri zenginlikleriyle büyülüyorlar. yani her zaman kaybetmeye mahkumsunuz.

eğer bir veliyseniz ve bu yazıyı okuyorsanız; sırf imkanınız var diye çocuğunuzu bu günahın içine atmayın. hiç kimse bilerek ve isteyerek hak yemek istemez. artık siz de ne olup bittiğini biliyorsunuz. bilerek ve isteyerek bu günaha ortak olmayın.