11 Şubat 2016 - Nefret

ne kadar güçlü bir duygu olduğunu anlatmama gerek var mı nefretin? kimi eller bir cinayet sebebi, kimi ellerde kirli ittifakların gerekçesi, kimi ellerde ise hissizleştiren narkoz.

gazetelerin 3. sayfalarında okuduğumuz 20 lira için cinayet işlendiği haberlerinden tutun anne, babasını; karısı, çocuklarını öldürenlerin haberlerinda sürekli atlanan bir husus var. o cinayetin sebebi hiçbir zaman 20 lira değil. deyimnyerindeyse eşek yerine konmak ve bunun yarattığı nefret. yoksa katil olmak o kadar zor ki...

aslında yukarıda anlattıklarım hezeyan şeklinde gerçekleşen nefret dışavurumlarından. anlık yani. cinnet anı derler ya hani. o kadar güçlü işte nefret. insana yapamayacağını yaptırabilecek, aklını başından alacak, geleceği düşünmekten alı koyacak kadar. bilmem başka bir duyguyla benzerlik kurabildiniz mi?

bir de içten içe yaşananı var bunun. birine isteye isteye acı çektirtmeye iten, öldürmekten beter eden. mesela siz hiç görünce yada duyunca kalbini kanatacak ama asla kendisine ait olduğundan emin olamadığı sübliminaller göndererek birini defalarca ağlatıp nefretinizi tatmin ettiniz mi? bu kadar zalim olabildiniz mi yada? sizi bu kadar nefretle yükleyenler oldu mı hayatınızda? bunu yapmanın size verdiği tada hayran kaldınız mı?

nefretinizin bitmesini istemediğiniz oldu mu hiç, zulme devam etmek istediğiniz için?

bu acımasızlık değil belki de çaresizlik, ne dersiniz? artık kendi başına ayakta durması gerektiği için yavrusunu kovalayan dişi aslan da mı nefret ediyor yoksa?

nefret sadece güçlü bir duygu değil, güzel bir örtü de. iş onu değerlendirebilenin hünerinde.