29 Ocak 2016 - Nedir Bu Avukatların Uyaptan Çektiği

2012 yılında üniversiteden mezun olup akabinde hemen staja başladım, yani uyap'ın kucağına doğdum. evveliyatı bilmiyorum günümüz için söyleyebilirimki uyapın adliyeler gibi avukatların da işlerini kolaylaştırdığı açık. tabi bu söylemim düzgün çalışan daha doğrusu çalıştırılabilen uyap sistemi için geçerli. herşey göründüğü gibi güllük gülistanlık değil.

gönül isterdi ki uyapın eksikliklerinden bahsedebilelim. "vatandaşlarımızın işlerini daha kolay halledebilmek adına mernis sistemine tam erişimimiz olsa..." diyebilsek mesela. ya da "araç sorgulayabiliyoruz, hatta sgk bile sorgulayabiliyoruz. keşke takbis de sorgulayabilsek" demek zorunda kalmasak. bunlar gerçekten ufak sorunlar; tabi biraz sonra anlatacaklarımın yanında.

şimdi bütün bu sorunları yaşamak için öncelikle sisteme giriş yapabilmeniz gerekiyor. anasını satayım biz daha sisteme giremiyoruz çoğu zaman. hepimiz IT elemanı gibi; "yok javanın şu sürümü lazım, yok şu sürümde çalışmaz, yok akis yüklü değil, yok türktrustın 64bit desteği yok" gibi nerdvari söylemlerle ortalığı inletmek zorunda kalıyoruz genelde. chrome yüklüyoruz, desteği kesiyor; opera donup kalıyor, firefox çöküyor vs. internet explorerı da sadece chromeu indirmek için kullanıyoruz zaten. en sonunda chromium tabanlı yandex browser yetişiyor yardımımıza. çok yaşa madır raşşa!

yandex browserla sisteme giriş yapmak da çaba gerektiriyor. bir aralar javayı güncellememek gerekiyordu katiyen. bunu sağlamak için 1-2 hayıra fazladan basmak gerekiyordu. yanlışlıkla evet dendiği için format atmak zorunda olan stajyerler gördü bu gözler. şimdi ise sadece 64bit bilgisayarlarda javanın son sürümünü kullanabiliyorsunuz en nihayetinde. yani hata yapma payınız kalmadı.

tabi akis makis, palma vs yüklediğinizi varsayıyorum. onların yüklü olmadığı bir bilgisayarda sıfırdan kurulum yapmak tam bir eziyet. sırf bu yüzden 10 yıllık bilgisayarını değiştirmemekte direnen avukatlar tanıyorum evet.

şablon editörü ve döküman editörü de bir başka çıkmaz. udf denen hilkat garibesi dosyaları oluşturmamıza yarıyor, biliyorsunuz. windows 98'den beri bilgisayar dünyası içerisinde olan bir kardeşiniz; en az 5 yada 6 nesil microsoft office kullanmış yani bildiğiniz ofis programlarının emekleme dönemlerini bile görmüş biri olarak diyebilirim ki; "nasıl avukatların ağzına sıçabiliriz" düsturundan hareketle yola çıkılsa bu kadar kötü programlar yapılamaz emin olun. o kadar kötü, hatta aşağılık. yazmak ayrı bir eziyet, word veya pdfden copy-paste yapmak ayrı. o kurdalenin çirkinliğine ise hiçbir yorum yapmıyorum dikkat edersen.

bir de tiff olayı var. açıklarıyla nice cihazın (iphone, sony psp vs.) güvenlik sisteminin anasını bellemiş bu resim formatını devletimiz ise ısrarla kullanmaya devam ediyor. biz avukatalr da evrak tarayıp dosyaya uyaptan göndermek zorunda kaldığımızda bizden pdf yerine bizden istenen format aynı zamanda tif. eğer tarayıcı veya yazıcınız desteklemiyorsa ayvayı yediniz çünkü manuel olarak dosya formatını değiştirmeniz gerekiyor. bu da birden fazla dosya varsa zaman kaybı demek.

"ben burucubayım (brujuvayım), apple macbook bilgisayar kullanıyorum" veyahut "yaşasın özgür yazılım, yaşasın linux" diyenlerdenseniz işiniz ultra zor. çünkü e-imzanızı sisteme tanıtmak için baya araştırma yapmanız ve uğraşmanız gerekiyor. aslında uyap sisteminin altyapısı buna müsait. java bütün işletim sistemlerinin aynı kodu çalıştırabilmesi maksadıyla oluşturulmuş bir sistem. ama aynı alt yapıyı maksadından uzaklaştırabilecek adar yetenekli (!) mühendisler de sadece anadolu topraklarında yetişiyor. bu sebeple uyap sistemi "resmi olarak" microsoft windows sışındaki işletim sistemlerini desteklemiyor. hoş microsoftu da ne kadar destekleyebildiğini yukarıda okudunuz.

"hiç mi iyi yanı yok bu sistemin kardeşim?" diye isyan ediyorsunuz biliyorum. bir tane var ama denemedim henüz o yüzden iyi diyorda olabilirim, bilemedim. mobil imza ile cep telefonu veya tabletten uyapa erişilebiliyor. bu güzel birşey. hem de bilgisayardan daha hızlı olduğu söyleniyor; denemedik bilemiyoruz. tabi bu biraz maliyetli. operatörünüze her ay belirli bir ücret ödemeniz gerekiyor mobil imza için. en kısa zamanda deneyip yeni bir yazıyla deneyimlerimi aktaracağım inşallah:)

geldik bir isyanın, bir haykırışın daha sonuna, başka bir bürokratik sorunda görüşmek dileğiyle. hoşçakalın.

Avkat bey eserleri Avkat bey Facebook Hesabına aittir. Eser sahibinden (Avukat Gökhan ŞENTÜRK) alınan genel izin ile sitemiz üzerinden görüntülenebilmektedir. Her hakkı eser sahibine aittir.

29 Ocak 2016 - Nedir Bu Avukatların Uyaptan Çektiği