12 Ocak 2016 - Müvekkilden Hedaye Almak Caiz mi Hocam?

bir fedva da biz verelim dedik :) mesleğin henüz çok başlarında, çiçeği burnunda bir avukat olarak; bu konu üzerine uzun uzun düşünme fırsatım oldu evet.

şekil 1'deki alkollü içeceklerin bir kısmı eş dosttan, bir kısmı ise tahmin edebileceğiniz üzere müvekkillerden hediye. ilk hediyemi alırken açıkçası reddedip reddetmeme konusunda tereddüt yaşamadım değil. ama hiç beklemediğim için kitlenmiş, basiretim bağlanmıştı. kabul ediverdim. sonra tabi düşünüyor insan işin etik yanını. çoğu zaman avukatın ücretini öderken eli titreyen müvekkillerin hediye almasındaki asıl amaç ne?

aklıma doğrudan iki ihtimal geldi. ilki gerçekten müvekkilin gönlünden kopan bir şükran göstergisi olmasıydı. ikincisi ise yıllardır türk kahvelerine takılmış bir delikanlı olarak komplo teorisyeni damarımın pompaladığı fikir olan "avukatı satın alma" idi. acaba müvekkilin bir yakınlaşma çabası mıydı bu? uzun vadeli planlarına giden bir başlangıç mı? yoksa avukat-müvekkil ilişkisinde bir level yukarıyı işaret eden bir miheng taşı mı?

cevabı kendi kendime vermeye çalıştım, getirene neden getirdin diye soracak halimiz yok. sanırım bu cevap oldukça göreceli ve birçok ayrıntının birlikte değerlendirilmesiyle ortaya çıkabilecek karmaşıklıkta. müvekkilin gerçekten size minnet edeceği birşey sağlamışsanız veyahut güven vermişseniz ve bundan dolayı sizi sevmişse veyahut sizinle sadece iş ilişkisi değil ahbaplık da kurma amacı taşıyor ve yaşı, yakınlığı vs gibi nitelikleri buna uygunsa bu hediye oldukça masumane.

fakat bu sizi kendine minnet duydurma çabasından ibaretse guardınızı almanız gerekiyor. çoğu zaman 3 kuruşluk vekalet ücretiyle dahi sizi satın aldığını zanneden müvekkillerin varlığını unutmayın. bu hediyenin ileride yüzünüze çarpılabileceği ihtimalini aklınızdan çıkarmayın. eyyorlamam bu kadar...

12 Ocak 2016 - Müvekkilden Hedaye Almak Caiz mi Hocam?