26 Aralık 2016 - 2004 İmar Affı, Ruhsatsız Kapı Numarası Alma, Ruhsatsız Elektirik / Su / Doğalgaz Aboneliği Başlatma

Bu konuda çok yazıldı çizildi. İnternetteki bilgiler de çok karışık ve teknik. Sıradan vatandaşın izlemesi gereken prosedürü hukuki olmayan kaba bir dille kısaca özetleyeyim.

12/10/2004 tarihinden önce yapılmış bir binanız varsa, binanın bağlı bulunduğu belediyeden bu durumu gösterir bir yazı almak suretiyle kapı numarası alabilir; elektirik, su, doğalgaz aboneliği başlatabilirsiniz.

12/10/2004 - 26/07/2008 tarihleri arasında yapılmış bir binanız var ise; kapı numarası alabilmek ve elektirik, su, doğalgaz aboneliği başlatabilmek için yapının ruhsatlı olması gerekiyor, ancak kullanma (oturma) iznine gerek bulunmamakta. Bu durumda yine binanın bulunduğu belediyeden durumu gösterir evrakla söz konusu abonelikleri açtırmanız mümkün. Tabi belediyeden bu evrağı almak için biraz uğraşmanız gerekmekte. Belediye sizden gerekli evrakları isteyecektir.

26/07/2008 - bugün arasında ise yapınızın illa ruhsatlı olması gerekiyor yasa gereği. Fakat uygulamada bu binalarla ilgili olarak belediyelere yapılan başvurularda vatandaş (seçmen) mağdur edilmemekte, 2004 imar affından yararlanılabilmesi için bina 2004 yılından eski gösterilmektedir. Bu sebeple böyle bir yapınız olması halinde belediye ile iletişime geçmeniz faydalı olabilecektir.