28 Ocak 2016 - Hayattan İnsan Silmek

bugün biraz mesleki yakınmalara, bürokrasiye sataşmaya, yanlış bilinen klişeleri düzeltmeye ara vermek istedim. bugün sadece içsel geri bildirimlerde bulunacam.

aslında konu tanıdık, hepimizin ara ara yaptığı birşey. bir şekilde hayatımızda olmasını istemediğimiz insanları hayatımızdan çıkarıyor veya çıkarmaya çalışıyoruz. bunu yaparken 3. kişilerin önünde haklı çıkma en çok gözden geçirdiğimiz kıstas. bir de tabi bir patlama anı gerekiyor bu haklılığı sıvamak için. bu patlama anı ise genelde bahanelerden oluşmakta. çok az gerekçe bahane olmaktan uzak. kişi zaten bu kararı kafasını koymuşsa, bahane bulmakta da zorlanmıyor. artık tek yapılması gereken, ilgili kişiyle patlama anının yaşanması.

gördüğünüz üzere konu aslında bildiğiniz şeylerden ibaret. işin bir de bilinmeyen bir varyantı mevcut. o da bu patlama anını yaşamadan hayattan insan çıkarma. tanıdık geldi biliyorum. hani genelde fare dağa küsmüş, dağın haberi olmamış diye anlattıkları mevzu var ya; tam da bu işte. lakin ki öyle değildir. benim anlatacağım hikayede dağın haberinin olmaması fare ile dağ arasındaki uçurumsal farktan değil, farenin karakterinden kaynaklanıyor.

saçmaladığımı düşünenler buradan okumayı bırakabilir çünkü devamı bazılarınız için acı olacak, eminim.

bizim hikayemizdeki fare, hayattan insan çıkarma hususunda diğer kimselerden farklı kıstaslara sahip değil. yalan, tutarsızlık, değersiz önceliklendirme, bencillik vs bu faremizde de bu kararın alınmasında etkili. farklılık bunun yapılış şeklinde. yukarıda sabahtan beri anlattığım patlama anını yaşamıyor bu faremiz. aslında yaşıyor ama belli etmiyor. herkes gibi kendini doldurup malum sona hazırlıyor, hedef kişiyle ilgili bütün olası iletişim kanallarını kapatıyor; yani bir nevi onsuz hayatı simüle ediyor küsmeden önce. tabi bu size biraz riyakarca gelebilir çünkü fare yapamayacağını anladığı zaman dağın zaten haberi olmadığı için geri dönüş her zaman mümkün.

fare bütün kontrollerini yapıp dağı hayatından çıkardığında ise bildiğiniz üzere dağın haberi bile olmuyor. fakat bu durum sonsuz değil. dağ bunu farkettiği zaman farenin kendisinden ne çabuk koptuğuna, ne kadar kolay vazgeçtiğine inanamıyor. ve dağ için asıl yıkım o zaman başlıyor. zira özlenen kişiden vazgeçmek her ne olursa olsun kolay değildir.

dağ yokluğu yeni hissetmeye başlamışken fare yokluğa çoktan alışmış oluyor. dağ olamayacağını anlayıp geri dönmek istediğinde bu sefer dağ fare, fare de dağ oluyor. işin acısı; dağ hiçbir zaman farenin neden gittiğini bilemiyor ve kendini yiyip bitiriyor.

yani arkadaşım; kimilerine göre dağ yüce olduğu için farenin küsüşünden bihaberken kimilerine göre fare alçakça bir şekilde bitiriveriyor herşeyi. alçakça dediğime bakma. bu kadar acı bir yol izleyen farenin belki de başka çaresi kalmamıştır, bilemedim...

Dağ temsili:

28 Ocak 2016 - Hayattan İnsan Silmek