21 Şubat 2016 - Blog Yazmak ve Takip Ediliyor Olmanın Dayanılmaz Tadı :)

şimdi ocağın başından beri yazıyorum bu bloğa, bunu okuyorsanız zaten farkındasınızdır :) şimdi bildiğiniz takip edilen bir blogger haline geldim. tabi böyle 500 kişi 1000 kişi takip etmiyor henüz. ilgili yaklaşık 130 kadar insan (kuvvetle muhtemel meslektaşız) sağolsunlar sürekli buradalar:)

şimdi teknoloji ilerledi biliyorsunuz. google analytics diye bir zımbırtı var. bloğunuza ekliyorsunuz 5 satırlık bir kodu. sitenize kim girmiş, nereden girmiş, ne zaman girmiş, ne kadar kalmış, hangi sayfadan girmiş, hangi sayfadan çıkmış, hangi tarayıcıdan girmiş, hangi cihazla girmiş herbişeyi görebiliyorsunuz. giren kişinin ismi hariç. "tamam bunları biliyoruz da, bunlar belki de gelip geçicidir. biz nereden bilelim bunlar sürekli giriyor bloğuna?" diyen kardeşlere izlediğim yolu anlatayım müsadenizle. mesela okuyucunun teki sony xperia m4 aqua ile girmiş bloğa. üstelik tek bir yazımı değil en az 5-6 tane yazıyı daha okumuş. bu kişünün haritadan nereden bağlandığına bakıyorum. (bunun için statcounter gibi paralı bir uygulama gerekiyor biliyorsunuz.) mesela bir ofis ve/veya bir ev üzerinden bağlandığını tespit ettik. daha sonra aynı yerlerden yapılan girişlerden de kişinin ip adresini, biraz şanslıysanız bağlandığı bilgisayarın markasını dahi görebiliyorsunuz. sonuç bu kişi sizi takip ediyor.

şimdi" bu adam manyak mı, neden bu kadar uğraşmış" diyorsunuzdur içinizden tahmin edebiliyorum. fakat uğraşmıyorum. sağolsun analytics de statcounter da işini çok iyi yapıyor. bana ise bazen bir kaç ip adresini aklımda tutmak kalıyor.

peki bu işten çıkarım ne? blog işinden bir çıkarım yok. bir ara google reklamları aldık siteye. getirisinin fazla olmadığını anlayınca sitenin görüntüsü bozulmasın diye kaldırdık. amacım boş vakitlerimde aklımdan geçenleri yazıya döküp insanlarla paylaşmak. eskiden ekşisözlük üzerinden yapardım. şimdi platform değiştirdim sadece. bir yerden sonra da anonim olmak sıkıyor insanı.

"o zaman boş boş geziyorsun, neredeyse her gün bir yazı çıkarabildiğine göre" diye düşünenlere de peşinen kapağımızı yollayalım. hani bu anahaberlerin saat 7 buçuktan sonraki yarım saatlik yurttan enteresan haberler veren sıkıcı ve bir o kadar aşağılık bölümü var ya? o bölüm ya bilgisayar başından ya da uzanmış vaziyette cep telefonumdan yazıyorum. durum bu.

sadık okuyucularıma tekrardan teşekkür ederek yazımı noktalamak istiyorum. takipteyim, takipte kalın :)