17 Mart 2017 - Avukatlar için Bulut Depolama çözümü

Bu cyrptolocker virüsü çıktı mertlik bozuldu. e-postamıza gelen turkcell faturası sandık, çok fazla gelmiş ayrıntısı nedir diye merak ettik, indirdik ve bütün dosyalarımız bir adan şifrelendi. Gel kurtar yıllarca birikmiş bir arşive dönüşen dilekçeleri hatta bilgisayarına yedeklediğin delilleri.

Bu sebeple bütün bu dilekçeleri vs bulutta tutmak lazım. Hem güvenlik hem kolay erişebilirlik açısından. Kolay erişebilirlikten kastım şu; sadece blgisayarından değil, dışarıdayken tablet ve akıllı cep telefonundan bile dosyalara erişebilirsin. Hem de benim tercih ve tavsiye ettiğim Yandex.Disk'i kullanarak başka hiç bir özel program kurmanıza gerek kalmaksızın MicrosoftOfis dökümanları olan Word ve Excel'i telefon ve tabletinizden açabilirsiniz. (Ne yazık ki UDF desteği şimdilik yok.) Buna ek olarak Yandex.Disk içerisinde oluşturduğunuz klasörlerin isterseniz offline yaparak, bu cihazlarınız internete bağlı olmasa bile bu dökümanlara erişebilirsiniz.

Gözünüze karmaşık göründü biliyorum ama öyle değil emin olun. Maksimum 5 dakika içerisinde bu saydıklarımı tamamen yapabileceksiniz. Hadi başlayalım.

YANDEX.DISK ÜYELİK ALMA
https://disk.yandex.com.tr/invite/?hash=X3BLM4R4 bu linki tıklayarak 10 GB yerine 11 GB'lik hesap açıyorsunuz. Hem de ömür boy ücretsiz! Gerekli alanları doldurup ileri seçeneği ile 1-2 dakika içerisinde hesabınızı oluşturabilirsiniz.

BİLGİSAYARIMIZA YANDEX.DISK ALT YAPISI KURMA
Yandex.Disk'in en güzel özelliği de burada zaten. https://disk.yandex.com.tr/download/YandexDiskSetup.exe?referer=webinterface&src=Yandex.DownloadLinks adresinden bilgisayarınıza kurduğunuz program, Bilgisayarım menüsü içerisinde C, D, E gibi hard disklerin yanında Yandex.Disk diye bir klasör oluşturuyor. Dosyalarınızı yedeklemek yani Yandex.Disk'e yüklemek için yapmanız gereken tek şey, bilgisayarda yaptığınız kopyalama işlemini (sürükle-bırak, sağ tıkla kopyala-sağ tıkla yapıştır) buradaki Yandex.Disk klasörü içerisinde yapmak. Sonra siz kahvenizi yudumlarken Yandex.Disk kendiliğinden bu dosyaları internet üzerinde yedeklemeye başlayacak.

CEP TELEFONU VE/VEYA TABLETİMİZDEN YANDEX.DISK DOSYALARIMIZA ERİŞME

  • iPhone ve iPad kullanıcıları, AppStore üzerinden Yandex.Disk uygulamasını,
  • Android kullanıcıları ise Google Play Store üzerinden Yandex.Disk uygulamasını

cihazlarına kurabilirler.

Meslektaşlarıma faydalı olması dileklerimle...