07 Mart 2016 - Ada ve Parsel Numarasından Taşınmaz Görüntüleme

valla sizi bilmem ama ben yakın bir zamanda farkettim. https://parselsorgu.tkgm.gov.tr/ diye yüce devletimizin (!) sunmuş olduğu hayret edilecek kadar mikemmel çalışan bir sistem mevcut. yukarıdaki sayfaya sorgulamak istediğiniz taşınmazın ili, ilçesi, mahallesi, ada ve parselini girdikten sonra, google maps üzerinde söz konusu taşınmazın nereye tekabül ettiğini ve sınırlarını görebiliyorsunuz.
gönül isterdi ki taşınmazın mülkiyet durumunu, takyidatlarını vs de görebilelim. fakat avukat portaldan e-imza ile bile görüntülenemeyen bu sistemin herkese açık bu sisteme eklenmesi hayal gibi birşey.
ha şimdi diyeceksiniz ki bu biz avukatların ne işine yarıyacak? yarıyor kardeş, inanmayacaksın ama yarıyor. ilk olarak bir 5-6 ay önce kullandığım sistemi bookmarklara ekleyecek kadar bile faydalı bulmamıştım. bu sıralar ise sürekli girmekteyim. bir projeksiyon veyahut geniş ekranlı bir tv vasıtasıyla bu ekranı müvekkillerinizle paylaştığınızda size sağladığı kolaylıkları geçtim, teknolojiyi etkin kullanmanız ve diğer avukatların henüz kullanmadığı bir sistemi kullanmak ilgililerini çekmekte ve size güven duymalarını sağlamakta. şovmen avukatlar burada mı :D
sisteme giriş yapabilmek için e-imza, e-devlet şifresi yada üyelik gerekmediği gibi, herhangi bir ücret de ödemiyorsunuz. böylece sadece biz değil, meraklı vatandaşlar da bu sistemi kullanabiliyorlar.
söylemesi benden, denemesi sizden...